Budapest on tunnettu rauniobaareista, jotka ovat täynnä tunnelmaa ja ihmeteltävää. Lomamatkan aikana oli siis pakko päästä näitä paikkoja fiilistelemään. Tunnetuin kaikista rauniobaareista on Szimpla Kert. Paikka on täynnä yksityiskohtia ja mielenkiintoista tutkittavaa. Vanhaa romua on ripustettu seinille, sisutus on todella hyvin tehty. Täällä aikaa menee kun haluaa nähdä jokaisen yksityiskohdan ja juomavalikoimaakin löytyy drinkeistä lähtien.
Vieressä myös streetfood-keskittymä, jossa hyvä valikoima erilaista maistuvaa katuruokaa.
Seuraavassa ulkobaarissa Köleves Kertissä on halvat hinnat sekä rento tunnelma. Drinkkejä listalla tosin on vain pari. Ruokaa myös tarjolla. Tämä on enemmän istuskelupaikka, jonne tullaan terassille istumaan iltaa. Paikan yhteydessä on myös ravintola.
Tässäpä rauniobaari Fogas Ház és Kert, jossa on sirkusmaista tunnelmaa. Keskellä on telttamainen katto ja hauskoja isoja nukkeja seinällä. Kaunis sisäpiha, jossa viihtyy vaikka pidempäänkin.
Viimeisenä mutta ei vähäisimpänä on Grandio Kert. Täältä löydät paljon opiskelijoita ja rentoa tunnelma. Iltaisin vaikuttaa olevan railakas tunnelma ja tulee ihan opiskelijabileet mieleen enkä tiedä onko tämä pelkästään kehu. Joukko nuoria naisia saapuu kauppakassit täynnä juomia ja siirtyvät baarin ympärillä olevaan rakennukseen hostellihuoneisiinsa. Yksi tytöistä huutaa rakennuksen parvekkeelta brittipojalle, että tulisi hakemaan (ilmeisesti edellisenä iltana) ylös unohtuneet tavaransa. Kohtalokasta biletysmeininkiä siis luvassa. Plussaa on, että baaritiski koristeltu vanhoilla vhs-videonauhoilla.
Keskustassa on kaunis aukio, jolla on tilava Akvárium Klub -baari portaikossa, jolloin ihmiset istuvat mukavasti eri tasoissa. Tämä baari ei edusta rappioromantiikkaa, mutta on viihtyisä istuskelupaikka ihan keskustan ytimessä.
Budapestin rauniobaarit on kyllä näkemisen arvoiset! Viime kerralla kävin Szimplassa ja Ellato Kertissä, seuraavalla kerralla täytyykin käydä testaamassa näitä muitakin sun listaamia 🙂
http://www.rantapallo.fi/murumou/budapestin-rauniobaarit-szimpla-kert-ja-ellato-kert/
TykkääTykkää
Juu, on kyllä parhaita paikkoja! 😀
TykkääTykkää
Oho, tykkäisin ehdottomasti istua iltaa juuri tuollaisessa paikasta, josta ei ällisteltävä lopu kesken 🙂 Oletko muuten vieraillut Steam Hellsingissä? Saattaisit tykätä..
TykkääTykkää
Jep! Olen käynyt steam Helsingissä, sisutus on kiva siellä, mutta muuten ei paikasta tykännyt verrattuna muutamaan muuhun baariin Helsingissä 😀
TykkääTykkää
Mulle oli tuttu ainoastaan tuo szimpla kert! Täytyy muistaa tämä listaus seuraavalla kerralla 🙂 etenkin tuo sirkusteemainen vaikutti aika lupaavalta!
TykkääTykkää
Juuh! Hienoja paikkoja 😀😀
TykkääTykkää
Nuo raunuopaikat on kyllä metkoja ja jotenkin niin persoonallisia. Me käytiin syömässä Mazel Tow’ssa, edullinen paikka ja aika rauniomainen sekin. Sen jälkeen käytiin lasillisilla kun sattumalta käveltiin tuon Fogaskertin ohitse. En meinannut kuvistasi tunnistaakaan, niin erinäköinen oli ihan pimeän aikaan!
TykkääTykkää
Jep, metkoja paikkoja kyllä!
TykkääTykkää
Noi rauniobaarit on kyllä hienoja! Käytiin tutustumassa Szimpla Kertiin toukokuussa, ja tykästyttiin mielikuvituksekkaaseen sisustukseen! Mieli tekisi vierailla muissakin, tuo Szimpla Kert on varmasti aika monen kohteena Budapestissa 🙂
TykkääTykkää
Moni kyllä sinne varmasti menee 😀 Tunnelma on siellä kohdillaan!
TykkääTykkää
Erinomaisia vinkkejä! Nämä olisi niin mun juttu Budapestiin, missä en ole vielä käynyt. Laitetaanpa postaus muistiin…
TykkääTykkää
Hyvä! Joo suosittelen! Halvat hinnat ja loisto tunnelma 😀
TykkääTykkää